Ministers

Profile of Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs OMI Asako

October 1, 2019
Japanese

Ms. OMI Asako

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Gunma 1st Electoral District (elected twice)

Biography

Date Curriculum Vitae
March 1986 Graduated from Faculty of Law, University of Tokyo
April 1986 Joined Nippon Telegraph and Telephone Corporation
July 2002 Resigned from Nippon Telegraph and Telephone East Corporation
August 2002 Independent IT consultant
October 2004 Professor, Research Institute of Science and Technology, Tokai University
(Currently Professor, Research Institute of Science and Technology, Tokai University Educational System)
December 2007 CEO, Bright Hope Co. Ltd.
December 2007 Chief, Secretariat, STS forum (NPO)
January 2013 Secretary-General, STS forum (NPO)
April 2013 Member, Children and Child Raising Council, Cabinet Office
June 2013 Executive Director, Kojimachi Corporation Association (public service corporation) and Chief, Women’s Club, Kojimachi Corporation Association
December 2013 Member of the Labor Relations Board and Director of the Women’s Association, Tokyo Chamber of Commerce and Industry
April 2014 Member, Expert Committee on the Promotion of Youth and Women, Japan Chamber of Commerce and Industry
December 2014 Elected to the House of Representatives for the first time (47th General Election)
October 2017 Reelected to the House of Representatives (48th General Election, second term)
September 2019 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs (4th Abe Cabinet (2nd Reshuffled Cabinet))
Hobbies:
Cooking, knitting, and opera appreciation