Ministers

September 21, 2023
(Photo) Foreign Minister KAMIKAWA Yoko

Ms. KAMIKAWA Yoko

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Shizuoka 1st Electoral District (elected seven times)

Biography

Date Curriculum Vitae
March 1, 1953 Born in Shizuoka City, Shizuoka Prefecture
March 1977 Graduated from the College of Arts and Sciences, University of Tokyo
April 1977 Researcher, Mitsubishi Research Institute
June 1988 Graduated from the John F. Kennedy School of Government, Harvard University (Master in Public Policy)
December 1988 Established a policy consulting company
June 2000 Elected to the House of Representatives for the first time (42nd General Election) (Shizuoka 1st Electoral District)
November 2003 Elected to the House of Representatives (43rd General Election) (Proportional Representation)
September 2005 Elected to the House of Representatives (44th General Election) (Shizuoka 1st Electoral District)
November 2005 Parliamentary Vice-Minister for Internal Affairs and Communications
(3rd Koizumi Cabinet [Reshuffled])
November 2006 Deputy Chairperson, Policy Research Council, Liberal Democratic Party
August 2007 Minister of State for Gender Equality and Social Affairs
(1st Abe Cabinet [Reshuffled])
February 2008 Minister of Public Records Management and National Archives
(Fukuda Cabinet)
December 2012 Elected to the House of Representatives (46th General Election) (Shizuoka 1st Electoral District)
September 2013 State Minister for Internal Affairs and Communications (2nd Abe Cabinet)
September 2014 Chairperson, Headquarters for Promoting Women's Active Participation, Liberal Democratic Party
September 2014 Chair, Committee on Health, Labour and Welfare, House of Representatives
October 2014 Minister of Justice (2nd Abe Cabinet [Reshuffled])
December 2014 Elected to the House of Representatives (47th General Election) (Shizuoka 1st Electoral District)
December 2014 Minister of Justice (3rd Abe Cabinet)
September 2015 Chairperson, Headquarters for Promoting Women's Active Participation, Liberal Democratic Party
December 2015 Chief Secretary, Headquarters for the Promotion of Revision of the Constitution, Liberal Democratic Party
January 2016 Chairperson, Research Commission on the Judiciary System, Liberal Democratic Party
January 2017 Lead Director, Committee on Education, Culture, Sports, Science and Technology, House of Representatives
August 2017 Minister of Justice (3rd Abe Cabinet [3rd Reshuffled])
October 2017 Elected to the House of Representatives (48th General Election) (Shizuoka 1st Electoral District)
November 2017 Minister of Justice (4th Abe Cabinet)
October 2018 Chairperson, Headquarters for Promoting Dynamic Engagement of All Citizens, Liberal Democratic Party
October 2018 Chairperson, Research Commission on the Judiciary System, Liberal Democratic Party
September 2020 Minister of Justice (Suga Cabinet)
October 2021 Elected to the House of Representatives (49th General Election) (Shizuoka 1st Electoral District)
September 2023 Minister for Foreign Affairs (2nd Kishida Cabinet [2nd Reshuffled])
Hobbies:
Carrying a mikoshi (portable shrine), radio calisthenics, ground golf, nihon-buyo (traditional Japanese dance), and knitting
Back to Ministers