Japan-Republic of Congo Relations

Japan-Republic of Congo Relations (Basic Data)

April 5, 2017

Basic Data

Diplomatic Relations:

  • 18 August, 1960 (Date of recognition of the State)

Number of Residents:

  • Number of Japanese nationals residing in the Republic of Congo: 3 (October 2015)
  • Number of Congolese nationals residing in Japan: 27 (June. 2016)

Trade with Japan (2016):

  • Exports: 2.5 billion yen (heavy oil, timber, fishery products, etc.)
  • Imports: 1.4 billion yen (steel pipes, automobiles, construction machinary, etc.)

Japan's Economic Cooperation:

VIP Visits

From Japan to the Republic of Congo:
Year Name
Aug 2004 Japan-Africa Union (AU) Parliamentary Friendship League
Feb 2013 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs Ms. ABE
Nov 2013 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs Mr. ISHIHARA
(Public and Private Sector Joint Mission for. Promoting Trade and Investment Mission in Africa)
Aug 2014 Member of the House of Representatives, Mr. YAMAGIWA
Dec 2015 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs, Ms. KIKAWADA
From the Republic of Congo to Japan:
Year Name
Apr 2004 Minister of Health and Population, Alain MOKA
Minister of Technical and Vocational Education, Pierre-Michel NGUIMBI
Jan 2005 Minister of Forest Economy and Environment, Henri DJOMBO
(World Conference on Disaster Risk Reduction)
Sep 2005 Minister of Commerce, Consumer Affairs and Procurement Adélaïde MOUNDELÉ-NGOLLO
(The 2005 World Exposition, Aichi)
Oct 2006 Minister of Foreign Affairs and Cooperation, Rodolphe ADADA
Mar 2008 Minister of Marine and Inland Fishing, Guy parfait KOLELAS
(Meeting related to International whale commission (IWC))
May 2008 President Denis SASSOU NGUESSO (TICAD IV)
Jun 2011 Minister of Foreign Affairs and Cooperation, Basile IKOUEBE
(The Millennium Development Goals (MDGs) Follow-up Meeting)
Oct 2012 Minister of Finances, Gilbert ONDONGO
(Annual assembly of IMF and the World Bank in Tokyo)
Nov 2012 Minister of Scientific Research and Technical Innovation, Bruno ITOUA
(Fukushima Ministerial Conference on Nuclear Safety)
Jun 2013 Minister of Foreign Affairs and Cooperation, Basile IKOUEBE (TICAD V)