Ministers

Profile of Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs NAKATANI Shinichi

October 1, 2019
Japanese

  • (Photo)Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs NAKATANI Shinichi

Mr. NAKATANI Shinichi

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Proportional Representation Block for Minamikanto (elected three times)

Biography

Date Curriculum Vitae
September 30, 1976 Born
March 1995 Graduated from Kofu First High School in Yamanashi Prefecture
March 2000 Graduated from National Defence Academy of Japan (44th intake)
April 2000 Japan Ground Self-Defense Force (JGSDF) 1st Airborne Brigade
2010 Secretary to Mr. SATO Masahisa, Member of the House of Councillors
December 2012 Elected to the House of Representatives for the first time (46th General Election)
December 2014 Reelected to the House of Representatives (47th General Election, second term)
October 2017 Reelected to the House of Representatives (48th General Election, third term)
September 2019 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs (4th Abe Cabinet (2nd Reshuffled Cabinet))
Family:
Wife, two daughters, and two sons
Hobbies:
Rugby and reading