Ministers

Profile of Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs NAKAYAMA Norihiro

October 1, 2019
Japanese

  • (Photo) Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs NAKAYAMA Norihiro

Mr. NAKAYAMA Norihiro

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Proportional Representation Block for Minamikanto (elected three times)

Biography

Date Curriculum Vitae
September 16, 1968 Born
March 1987 Graduated from Kagawa Prefectural Takamatsu High School
March 1994 Graduated from Department of Industrial Engineering, College of Science and Engineering, Aoyama Gakuin University
September 2009 Withdrew from Graduate School of Finance, Accounting and Law, Waseda University
April 1994 Chief Dealer, Bond Department, Kankaku Securities Co., Ltd.
May 2000 Secretary to Mr. SUZUKI Yoshio, Member of the House of Representatives
April 2001 Secretary to Mr. ESAKI Yoichiro, Member of the House of Representatives
August 2009 Leader, branch of the Liberal Democratic Party in Kanagawa 9th Electoral District
December 2012 Elected to the House of Representatives for the first time (46th General Election)
December 2014 Reelected to the House of Representatives (47th General Election, second term)
October 2017 Reelected to the House of Representatives (48th General Election, third term)
September 2019 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs (4th Abe Cabinet (2nd Reshuffled Cabinet))
Family:
Wife and dog
Hobbies:
Tennis and jogging