Ministers

Profile of State Minister for Foreign Affairs SUZUKI Keisuke

October 1, 2019
Japanese

  • (Photo) State Minister for Foreign Affairs SUZUKI Keisuke

Mr. SUZUKI Keisuke

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Kanagawa 7th Electoral District (elected four times)

Biography

Date Curriculum Vitae
February 9, 1977 Born
March 1995 Graduated from Kaisei Senior High School
March 1999 Graduated from Faculty of Law, University of Tokyo
April 1999 Joined Ministry of Finance
September 2005 Elected to the House of Representatives for the first time (44th General Election) (currently serving fourth term)
September 2014 Director, Committee on Rules and Administration, House of Representatives
Deputy Chairman, Diet Affairs Committee, Liberal Democratic Party
December 2014 Parliamentary Vice-Minister of Land, Infrastructure, Transport and Tourism
Parliamentary Vice-Minister of Cabinet Office
(3rd Abe Cabinet)
October 2015 Director, Committee on Budget, House of Representatives
Deputy Secretary-General, Liberal Democratic Party
August 2016 Head, Youth Division, Liberal Democratic Party
October 2018 State Minister of Finance (4th Abe Cabinet (Reshuffled Cabinet))
September 2019 State Minister for Foreign Affairs (4th Abe Cabinet (2nd Reshuffled Cabinet))
Hobbies:
Sports (Rowing, American Football), reading, art appreciation, and listening to music