Ministers

Profile of State Minister for Foreign Affairs WAKAMIYA Kenji

October 1, 2019
Japanese

Mr. WAKAMIYA Kenji

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Tokyo 5th Electoral District (elected four times)

Biography

Date Curriculum Vitae
September 2, 1961 Born in Tokyo
March 1980 Graduated from Keio Senior High School
March 1984 Graduated from Faculty of Business and Commerce, Keio University
1984 - 1990 Secretary to the Representative Director of the Saison Group
1990 - 2005 Representative Director of a company
September 2005 Elected to the House of Representatives for the first time (44th General Election)
December 2012 Reelected to the House of Representatives (46th General Election, second term)
September 2013 Parliamentary Vice-Minister of Defense
(2nd Abe Cabinet)
December 2014 Reelected to the House of Representatives (47th General Election, third term)
October 2015 State Minister of Defense
State Minister of Cabinet for Security
(3rd Abe Cabinet (Reshuffled Cabinet))
August 2016 State Minister of Defense
State Minister of Cabinet for Security
(3rd Abe Cabinet (2nd Reshuffled Cabinet))
October 2017 Reelected to the House of Representatives (48th General Election, fourth term)
October 2018 - September 2019 Chairman, Committee on Foreign Affairs, House of Representatives
September 2019 State Minister for Foreign Affairs
(4th Abe Cabinet (2nd Reshuffled Cabinet))
Family:
Wife, daughter, son, and dog
Hobbies:
Walking in forests, watching sports, and listening to music