Ministers

Profile of Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs Norikazu SUZUKI

January 23, 2019
Japanese

  • (Photo) Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs Norikazu SUZUKI

Mr. Norikazu SUZUKI

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Yamagata 2nd Electoral District (elected third times)

Date Curriculum Vitae
January 30, 1982 Born
March 2000 Graduated from Kaisei High School
March 2005 Graduated from the University of Tokyo, Faculty of Law
April 2005 Joined the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries
April 2007 Assigned to "Creating a Beautiful Country" Promotion Office of the Cabinet Secretariat
March 2008 Laws Chief at the Labelling and Standards Division of the Food Safety and Consumer Affairs Bureau
June 2009 General Chief at the Administration Division of the Food Safety and Consumer Affairs Bureau
February 2012 Resigned from the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries
December 2012 Elected to the House of Representatives for the first time (46th General Election, Yamagata 2nd Electoral District)
December 2014 Reelected to the House of Representatives (47th General Election, second term)
October 2017 Reelected to the House of Representatives (48th General Election, third term)
October 2018 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs
Family:
Wife and two sons
Hobbies:
Playing tennis, skiing, reading, and working on a farm