Ministers

Profile of Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs Kiyoto TSUJI

October 23, 2018
Japanese

  • (Photo) Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs Kiyoto TSUJI

Mr. Kiyoto TSUJI

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Tokyo 2nd Electoral District (elected third times)

Date Curriculum Vitae
September 7, 1979 Born
1991 Graduated from the Queen Elizabeth Elementary School (Canada)
1997 Graduated from St. George's School (Canada)
2003 Graduated from the University of Kyoto, Faculty of Economy
April 2003 Joined Recruit Holdings Co., Ltd
2007 Graduated from the School of International and Public Affairs at Columbia University (USA)
June 2007 Joined the Center for Strategic and International Studies (USA)
Devoted myself to the development of Japan-U.S. relations as a think-tank researcher of diplomatic problems for five years
July 2012 Leader of the branch of the Liberal Democratic Party in Tokyo 2nd Electoral District
December 2012 Elected to the House of Representatives for the first time (46th General Election)
December 2014 Reelected to the House of Representatives (47th General Election, second term)
October 2017 Reelected to the House of Representatives (48th General Election, third term)
October 2018 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs
Family:
Wife, a son, and a daughter
Hobbies:
Watching rakugo (Japanese traditional story-telling), watching baseball, and visiting temples and shrines
Foreign Languages:
English (EIKEN Grade 1, TOEIC full score), French, and German
Favorite Foods:
Ramen, yakiniku, and sweets
Motto:
Shisei ten ni tsuzu (If you are sincere, your wish will lead to heaven)
Omoi yokoshima nashi (Think no evil)