Ministers

Profile of State Minister for Foreign Affairs Yasuhide NAKAYAMA

December 25, 2014
Japanese

  • photo (Yasuhide NAKAYAMA)

Yasuhide NAKAYAMA

Liberal Democratic Party (LDP)
Member of the House of Representatives
Osaka 4th Electoral District (elected four times)

Biography

Date Curriculum Vitae
October 14, 1970 Born in Kita-ward, Osaka City
1989 Graduated from Lycée Seijo d'Alsace (studied in France for three years in high school days).
March 1993 Graduated from the Faculty of Law, Seijo University
April 1993 Joined DENTSU INC.
1995 Secretary to the Commissioner of the Management and Coordination Agency
1999 Secretary to the Minister of Construction
2001 Secretary in charge of policy to Yuriko KOIKE, member of the House of Representatives
Secretary in charge of policy to Masaaki NAKAYAMA, member of the House of Representatives
November 2003 Elected to the House of Representatives for the first time (43rd General Election)
September 2005 Elected to the House of Representatives (44th General Election, second term)
September 2005 Director of the Committee on Rules and Administration of the House of Representatives
July 2006 Completed Senior Political Leaders Development Program at Yale University
August 2007 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs (1st Abe Reshuffled Cabinet and Fukuda Cabinet)
September 2008 Director of the Committee on Land, Infrastructure, Transport and Tourism of the House of Representatives
May 2009 Director of the National Defense Division of the LDP
March 2010 Graduated from the Graduate School of Waseda University (M.A.)
December 2012 Elected to the House of Representatives (46th General Election, third term)
Director of the National Defense Division of the LDP
January 2013 Director of the Committee on Security of the House of Representatives
Chief Secretary of the Research Commission on Security of the LDP
October 2013 Senior director of the Special Committee on North Korean Abductions and Other Issues of the House of Representatives
Chief Secretary of the Research Commission on Security of the LDP
September 2014 State Minister for Foreign Affairs (2nd Abe Reshuffled Cabinet)
December 2014 Elected to the House of Representatives (47th General Election, fourth term)
State Minister for Foreign Affairs (3rd Abe Cabinet)

Family: Wife, a son and a daughter