Ministers

November 19, 2021
(Photo) Foreign Minister HAYASHI Yoshimasa

Mr. HAYASHI Yoshimasa

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Yamaguchi 3rd Electoral District (elected once) (Elected to the House of Councillors five times)

Biography

Date Curriculum Vitae
January 19, 1961 Born
March 1979 Graduated from Shimonoseki-Nishi High School
March 1984 Graduated from Faculty of Law, University of Tokyo
April 1984 Joined Mitsui &Co., Ltd.
June 1994 Graduated from Harvard University, John F. Kennedy School of Government (Master in Public Administration)
July 1995 Elected to the House of Councillors for the first time (17th General Election) (elected five times consecutively in the Yamaguchi Electoral District)
July 1997 Deputy Secretary-General for the Liberal Democratic Party in the House of Councillors
October 1999 Parliamentary Vice-Minister of Finance (Second Reshuffled Obuchi Cabinet)
January 2002 Chief Secretary, Headquarters for Promoting Administrative Reform, Liberal Democratic Party
October 2004 Chairperson, Committee on Foreign Affairs and Defense, House of Councillors
September 2006 State Minister of Cabinet Office (First Abe Cabinet)
August 2008 Minister of Defense (Reshuffled Fukuda Cabinet)
July 2009 Minister of State for Economic and Fiscal Policy (Aso Cabinet)
October 2009 Chairperson, Liberal Democratic Party Policy Board in the House of Councillors,
Acting Chairperson, Policy Research Council, Liberal Democratic Party
September 2012 Ran in the Liberal Democratic Party presidential election
Chairperson, Kochi-Kai
December 2012 Minister of Agriculture, Forestry and Fisheries (Second Abe Cabinet)
September 2014 Deputy Chairperson and Acting Chairperson of Subcommittee, Research Commission on the Tax System, Liberal Democratic Party
February 2015 Minister of Agriculture, Forestry and Fisheries (reappointed) (Third Abe Cabinet)
October 2016 Chairperson, Special Committee on Trans-Pacific Partnership (TPP) Agreement, House of Councillors
August 2017 Minister of Education, Culture, Sports, Science and Technology
Minister in charge of Education Rebuilding
(Third Reshuffled Third Abe Cabinet)
November 2017 Minister of Education, Culture, Sports, Science and Technology
Minister in charge of Education Rebuilding
(Forth Abe Cabinet)
October 2018 Chairperson, Special Committee on IT Strategy, Liberal Democratic Party
October 2019 – August 2021 Chairperson, Commission on the Constitution, House of Councillors
Chairperson, Research Commission on Intellectual Property Strategy, Liberal Democratic Party
Chairperson, Economic Growth Strategy Headquarters, Liberal Democratic Party
Acting Chairperson of Subcommittee, Research Commission on the Tax System, Liberal Democratic Party
October 2021 Elected to the House of Representatives for the first time (49th General Election) (Yamaguchi 3rd Electoral District)
November 2021 Minister for Foreign Affairs (Second Kishida Cabinet)
Hobbies:
Playing musical instruments, golf, and tennis
Back to Ministers