Ministers

Profile of State Minister for Foreign Affairs Kazuyuki NAKANE

August 24, 2017
Japanese

  • (Photo)State Minister for Foreign Affairs Kazuyuki NAKANE

Mr. Kazuyuki NAKANE

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Proportional Representation Block for Kitakanto (elected three times)

Date Curriculum Vitae
July 11, 1969 Born in Konosu City, Saitama Prefecture
March 1992 Graduated from the Department of Health Science, Faculty of Sport Science, Nippon Sport Science University
April 1995 Member, Konosu City Council (two terms)
March 2000 Completed the Public Law Doctoral Program at the Graduate School of Law, Senshu University
September 2005 Elected to the House of Representatives for the first time (44th General Election)
Member of the Committee on Financial Affairs of the House of Representatives
Member of the Special Committee on Prevention of International Terrorism and Japan's Cooperation and Support; Humanitarian Assistance for Reconstruction in Iraq of the House of Representatives
Member of the Diet Affairs Committee of the LDP
Deputy Director of the Youth Division of the LDP
April 2007 Visiting Lecturer, Senshu University
December 2012 Reelected to the House of Representatives (46th General Election) (second term)
Director of the Committee on Education, Culture, Sports, Science and Technology of the House of Representatives
Director of the Special Committee on Children and Youth Affairs of the House of Representatives
Acting Director of the Education, Culture, Sports, Science and Technology Division of the LDP
Deputy Director of the Youth Division of the LDP
Chairman of the Committee on Organizations Involved with Social Education and Religion of the LDP
Deputy Chairman of the Special Committee on the National Capital Area of the LDP
September 2014 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs (Reshuffled 2nd Abe Cabinet)
December 2014 Reelected to the House of Representatives (47th General Election) (third term)
Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs (3rd Abe Cabinet)
October 2015 Director of the Cabinet Division of the LDP
Director of the Committee on Cabinet of the House of Representatives
August 2016 Director of the Land, Infrastructure and Transport Division of the LDP
Director of the Committee on Land, Infrastructure, Transport and Tourism of the House of Representatives
August 2017 State Minister for Foreign Affairs (3rd Abe Cabinet (3rd Reshuffle))
Hobbies:
Tennis, Swimming, Movies