Ministers

Profile of Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs Manabu HORII

August 24, 2017
Japanese

  •  (Photo)Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs Manabu HORII

Mr. Manabu HORII

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Hokkaido 9th Electoral District (elected twice)

Date Curriculum Vitae
February 1972 Born in Wanishi-cho, Muroran City
1982 Started speed skating
March 1990 Graduated from Shirakaba Gakuen High School
February 1994 Won a bronze medal in the 500 m speed skating competition at the Lillehammer Olympic Games
March 1994 Graduated from the Commerce Department, School of Commerce, Senshu University
April 1994 Joined Oji Paper Co., Ltd.
February 1998 Appeared in the speed skating competition at the Nagano Olympics
May 1999 Resigned from Oji Paper Co., Ltd.
February 2002 Appeared in the speed skating competition at the Salt Lake City Olympic Games
Retired from speed skating
April 2007 Elected to the Hokkaido Prefectural Assembly for the first time (Noboribetsu City)
April 2011 Reelected to the Hokkaido Prefectural Assembly (second term)
December 2012 Elected to the House of Representatives for the first time (46th General Election)
December 2014 Reelected to the House of Representatives (47th General Election) (second term)
August 2017 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs (3rd Abe Cabinet (3rd Reshuffle))
Family:
Wife, five children (four boys, one girl)
Hobbies:
Travel (visiting hot springs), watching sports