Ministers
Profile of Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs Kentaro SONOURA

December 25, 2014
Japanese

  • photo (Kentaro SONOURA)

Kentaro SONOURA

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Chiba 5th Electoral District (elected three times)

Biography

Date Curriculum Vitae
June 3, 1972 Born in Takamatsu City, Kagawa Prefecture
March 1991 Graduated from Takamatsu High School
March 1996 Graduated from the Faculty of Law, University of Tokyo
April 1996 Joined The Yomiuri Shimbun
July 2003 Resigned from The Yomiuri Shimbun
September 2005 Elected to the House of Representatives for the first time (44th General Election)
October 2007 Deputy Director of Youth Division of LDP
December 2012 Elected to the House of Representatives (46th General Election, second term)
February 2013 Director of Committee on Foreign Affairs of the House of Representatives
Director of Committee on Security of the House of Representatives
Director of Special Committee on North Korean Abductions and Other Issues of the House of Representatives
Deputy chairman of Diet Affairs Committee of LDP
Deputy Director of Youth Division of LDP
Deputy Chief Secretary of Research Commission on Employment Issues of LDP
Deputy Chief Secretary of Headquarters for the Revitalization of Education of LDP
Deputy Chairman of Special Committee on Aviation Policy of LDP
November 2013 Chief Secretary of Special Committee for Promotion of Women’s Vitality of LDP
September 2014 Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs (2nd Abe Reshuffled Cabinet)
December 2014 Elected to the House of Representatives (47th General Election, third term)
Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs (3rd Abe Cabinet)