Ministers

Profile of Minister for Foreign Affairs Taro KONO

August 3, 2017
Japanese

  • (Photo)Taro KONO

Mr. Taro KONO

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Kanagawa 15th Electoral District (elected seven times)

Biography

Date Curriculum Vitae
January 10, 1963 Born
January 1985 Graduated from Georgetown University, USA
February 1986 Joined Fuji Xerox Co., Ltd.
January 1993 Joined Nippon Tanshi Co., Ltd.
October 1996 First entered the Diet by winning a seat in the 41st House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture)
June 2000 Reelected to the House of Representatives in the 42nd House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (second term)
January 2002 Served as Parliamentary Secretary for Public Management (1st Koizumi Cabinet)
November 2003 Reelected to the House of Representatives in the 43rd House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (third term)
October 2004 Served as the 9th Prefectural Chairman of the Liberal Democratic Party in Kanagawa Prefecture
September 2005 Reelected to the House of Representatives in the 44th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (fourth term)
November 2005 Served as Senior Vice Minister of Justice (3rd Koizumi Cabinet (Reshuffled))
September 2008 Served as Chairperson of the Foreign Affairs Committee of the House of Representatives
August 2009 Reelected to the House of Representatives in the 45th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (fifth term)
December 2012 Reelected to the House of Representatives in the 46th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (sixth term)
December 2014 Reelected to the House of Representatives in the 47th House of Representatives election (The 15th electoral district of Kanagawa Prefecture) (seventh term)
October 2015 National Public Safety Commission Chairman
Minister on Administrative Reform and National Public Service System Reform
State Minister in Charge of Consumer Affairs, Food Safety, Regulatory Reform and Disaster Management(3rd Abe Cabinet (Reshuffled))
August 2017 Served as Minister for Foreign Affairs (3rd Abe Cabinet (3rd Reshuffled))
Hobby :
Reading and watching soccer games